KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişçi, Hüsnü M. Özyeğin İlkokulunda Düzenlenen Su Verimliliği Seferberliği Eğitim Programı'na Katıldı

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişçi, Hüsnü M. Özyeğin İlkokulunda Düzenlenen Su Verimliliği Seferberliği Eğitim Programı'na Katıldı

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişçi, Valimiz Sayın H. Mete Buhara ve beraberindeki heyet, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Alpaslan ile birlikte Hüsnü M. Özyeğin İlkokulunda düzenlenen 'Su Verimliliği Seferberliği Eğitim Programı'na katıldı.

Burada konuşan Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişçi, "Ahi Evran'ın şehrinde, Ahi Evran gençliğinin yetiştiği okullarda su verimliliği seferberliğini başlatmaktan büyük onur duyduğumu belirtiyor, Anadolu Ahiliğinin kurucusu; 'Elini, sofranı, kapını açık; gözünü, dilini, belini bağlı tut' diyen gönül adamı Ahi Evran-ı Veli başta olmak üzere, tüm ahileri ve ustaları rahmetle anıyorum." dedi.

Ahiliği üretimde ihtiyaçları ve kaliteyi önde tutmak, tüketimde de israftan kaçınmak olarak nitelendiren Sayın Bakanımız, "Bizler nehir kenarında dahi olsak, suyu israf etmeden kullanmamız gerektiğini öğreten bir inancın mensuplarıyız. Su, sınırsız bir kaynak değildir, israf edemeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın 'Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak arasında hiçbir fark yoktur' şiarından hareketle; milli servetimiz olan suyu, bir seferberlik bilinci ile korumak üzere 'suda sıfır kayıp' teması ile yola çıktık. Bundan böyle çocuklarımız ve gençlerimiz su verimliliği çalışmalarında aktif biçimde yer alacaklar. Kırşehirli gençlerimiz, inşallah bu konuda da öncü olacaklardır. İnanıyorum ki, Ahiliğin başkenti Kırşehir'de, ahilik geleneğini bilen gençlerimizin, çocuklarımızın katkısıyla su verimliliği seferberliğimiz çok daha başarılı olacaktır." şeklinde konuştu.

Sayın Bakanımız, sözlerine şöyle devam etti:

"Su, bütün canlılar için hayati bir ihtiyaç ve vazgeçilemez bir kaynaktır. Su, mavi küremize rengini veren, hayatın ve medeniyetin kaynağı; hem geçmişimiz, hem de geleceğimizdir. İnsanoğlu var olduğundan beri, tüm büyük medeniyetler su kaynaklarının etrafında kurulmuştur, yani suyun olduğu yerde hayat vardır. Ne yazık ki bugün, küresel iklim değişikliği nedeniyle dünyamız; su kıtlığı, kuraklık ve hatta çölleşme tehdidiyle karşı karşıyadır. Tüm dünyadaki tatlı su kaynaklarının sadece yüzde 1,2'si yüzeyde ve erişilebilir durumdadır. Bu erişilebilen tatlı su kaynakları da başta kirlilik, kuraklık, iklim değişikliği, nüfus artışı, su kayıpları, sürdürülebilir olmayan aşırı kullanımlar gibi pek çok tehditle karşıya karşıyadır. Ülkemiz, küresel iklim değişikliği etkilerinin yoğun olarak hissedileceği Akdeniz iklim kuşağında yer aldığı için, su kaynakları bakımından yüksek risk grubu ülkeler arasında kabul edilmektedir. Su kaynaklarının verimli kullanılmasına yönelik gerekli tedbirler alınmadığı takdirde; yakın gelecekte Türkiye'nin su kıtlığı sınırına çok yaklaşması, sonrasında ise su kıtlığı çeken bir ülke durumuna gelmesi muhtemeldir. Bugün gerekli tedbirleri alırsak, ciddiyetle ve dikkatle uygularsak, çocuklarımıza daha fazla su kaynağı ve çok daha güzel bir dünya bırakmamız mümkündür. Yaşam kalitemizi ve standartlarımızı bozmadan suyu verimli kullanmamız ve kaynakları doğru yönetmemiz mümkündür. Bunun için her alanda hassasiyetle ve dikkatle Su Verimliliği Uygulamalarını planladık. Bu doğrultuda, ülkemizde su verimliliğinin suyu kullanan tüm sektörlerde yaygınlaştırılması maksadıyla ileriye dönük hedefler ve stratejilerinin belirlendiği Değişen İklime Uyum Çerçevesinde Su Verimliliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı 4 Mayıs 2023'te Resmî Gazetede yayımlanmıştır.

Yapılan tüm bu çalışmaların hedeflenen noktaya ulaşabilmesi, ancak geniş kitleler ile buluşması ve ülke olarak topyekûn bir seferberlik anlayışıyla hareket etmemiz sayesinde mümkün olabilecektir. Bu anlayışla Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, ilk günden itibaren su verimliliği çalışmalarımızı çok önemli bir memleket meselesi olarak görmüş ve sahiplenmiştir.

31 Ocak 2023'te Saygıdeğer Hanımefendinin himayelerinde su verimliliği seferberliğimizi başlattık. Su verimliliği seferberliğinin başlatılmasına müteakip öğrencilerimize ve öğretmenlerimize ülke genelinde yüz yüze eğitimlerin verilmesi çalışmalarına başlanmış, Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanması planlanan bir protokol hazırlanmıştır. Bu Protokol, su ile ilgili eğitimler ve etkinlikler kapsamında, su konusunda bilinçli bir toplum oluşmasına katkı sağlamayı hedefleyen teorik ve uygulamalı eğitimler ile kazanımların eyleme dönüştürülmesi konusundan yapılacak faaliyetlere ilişkin iş birliğini kapsamaktadır.

Hazırlamış olduğumuz taslak iş birliği protokolünün en kısa zamanda imzalanarak, su farkındalığı ve su verimliliği uygulamalarının Millî Eğitim Bakanlığımız vasıtasıyla tüm yurda yayılması sağlanacaktır. İlaveten, su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasına yönelik farkındalığın arttırılması ve çevre bilincinin kalıcı olarak sağlanması maksadıyla Su Yönetimi Genel Müdürlüğümüz personeli tarafından ilkokul öğrencilerine yönelik Su Verimliliği Seferberliğine yönelik eğitimler verilmektedir.

İlkokuldan itibaren çocuklarımızın suyun verimli kullanımı konusunda farkındalıklarının artmasının toplumun tüm kesimlerine sirayet edeceğine, çocuklarımızın ailelerindeki varsa yanlış alışkanlıkları değiştireceklerine inanıyorum.

Geleceğin büyükleri olan sizlere sürdürülebilir bir su yönetimi ve temiz bir çevre bırakmak için su ayak izimizi küçültmemiz, yani suyu dikkatli tüketmemiz ve kirlettiğimiz suları azaltmamız, büyük önem taşımaktadır. Atalarımızdan kalan miras değil gelecek nesillerden ödünç aldığımız en değerli hazine olarak gördüğümüz su kaynaklarının korunmasında sizleri "Su Gönüllüleri" ilan ediyorum. Gelin suyumuza ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkalım, Türkiye Yüzyılı'nda bir damla da biz olalım.

Su kaynaklarımızın korunması için, bugünden başlayarak, ne kadar ciddi tedbirler alabilirsek, gelecek nesillere de o kadar yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz. Okullarımızda başlattığımız seferberlikle, çocuklarımızın bu çalışmaların içinde aktif olarak yer almasıyla, suyun verimli kullanımının tüm ülkemizde ve her alanda daha etkin biçimde uygulayacağına inanıyorum."

 

Valimiz Sayın H. Mete Buhara da konuşmasında, "Bugün Kırşehir'de tarım sektörümüz ile ilgili önemli gelişmeler yaşanacağına inanıyor, Sayın Bakanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz." dedi.

 

08-05-202308-05-202308-05-202308-05-2023

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.