KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Servis Araç Sürücüleri ile Okul Taşıtları Rehber Personeli için Eğitim Kursları Başlıyor

Okul Servis Araç Sürücüleri ile Okul Taşıtları Rehber Personeli için Eğitim Kursları Başlıyor

           Son günlerde, okul servisi araç sürücülerinin ve bu taşıtlarda rehber personel olarak görev yapan kişilerin niteliklerine ilişkin kamuoyunda oluşan hassasiyetin giderilmesi ve ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara cevap verilebilmesi amacıyla öğrenci taşıma hizmetlerinin düzenli ve güvenli hale getirilmesi için Okul Servis Araç Sürücüleri Eğitimi ve Okul Taşıtları Rehber Personel Eğitimi kurs programları hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur. 

Adı geçen programlar ile bireylerin, iş sağlığı ve güvenliğinin önemini kavrayarak ulaşım hizmetini gerçekleştirmede bu kurallara uyması, sürüş esnasında iletişimini güçlendirmesi, karayolunda sürüş tekniğine uygun güvenli ve ekonomik araç kullanma ve direksiyon uygulamaları yapabilmesi, trafik kurallarını bilmesi ve uygulaması, trafik kazaları ve oluş nedenleri hakkında bilgi sahibi olması, ayrıca okul taşıtları ve okul taşıtı sürücülerinin sahip olması gereken özellikler ile ilgili bilgi sahibi olması, öğrencilere karşı olumlu tutum ve davranış geliştirmesi, öğrencilerle sağlıklı ve etkili iletişim kurması ve okul taşıtlarıyla öğrenci taşımaya ilişkin genel kural ve ilkeleri bilmesi amaçlanmaktadır. 

 

Her iki programın süresi de 30’ar saat olarak planlanmış olup içeriklerde iş sağlığı ve güvenliği, sürüş psikolojisi, trafik sistemi veya trafik güvenliği, güvenli araç kullanımı, yolcu indirme ve bindirme kuralları ve okul taşıtları gibi başlıklara yer verilmiştir. Söz konusu programlar Bakanlık Makamının 16.10.2017 tarihli ve 16826986 sayılı onayıyla; Genel Müdürlüğümüz internet sitesinde yayınlanmış ve e-Yaygın Sisteminde tanımlanarak uygulamaya konulmuştur.

 

Okul Servis Araç Sürücüleri ve Okul Taşıtları Rehber Personeli Eğitimi için; 

Kurs Başvuru Merkezi :Kırşehir Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O. Müdürlüğü 

Adres: Terme Caddesi-KIRŞEHİR 

İnternet Adresi:http://kirsehirhem.meb.k12.tr 

Telefon: 03862131039

 

Yenice Mahallesi 182. Sokak No2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 213 45 42 /// 213 20 78 ////// Faks (386) 213 10 03 / / / / (eposta) kirsehirmem meb.gov.tr

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.