KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenler Günü Kutlandı.

Milletçe öğretmenlere verdiğimiz değerin ifadesi olarak kutlanan Öğretmenler Günü ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen programla kutlandı.   Cacabey Meydanı Atatürk Anıtında saat 10.00 da çelenk sunma töreni ile başlayan programda, İl Milli Eğitim Müdürümüz Şevket Karadeniz tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu.
Öğretmenler Günü Kutlandı.

Öğretmenler Günü Kutlandı.

Milletçe öğretmenlere verdiğimiz değerin ifadesi olarak kutlanan Öğretmenler Günü ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen programla kutlandı.

Cacabey Meydanı Atatürk Anıtında saat 10.00 da çelenk sunma töreni ile başlayan programda, İl Milli Eğitim Müdürümüz Şevket Karadeniz tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

Çelenk törenine; Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Şevket Karadeniz, Daire Müdürleri, Emekli öğretmenler, Eğitim Denetmenleri Başkanı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Eğitim Denetmenleri, Resmi okul-Kurum Müdürleri ve Yardımcıları, Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Bütün okul Yöneticileri ve aday öğretmenler katıldı. Gerçekleşen Çelenk Sunma Töreni; Saygı duruşu ve istiklal marşı ile devam etti ve programın devamı için saat 10.30 da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonuna geçildi. 

Kültür Müdürlüğü Toplantı salonunda devam eden programa, Sayın Valimiz Necati Şentürk, Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci,Kırşehir Protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesinin ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Şevket Karadeniz yaptığı açılış konuşmasında;öğretmenlerimizin gününü kutlayarak sözlerime başlamak istiyorum.

 Öğretmenlik mesleği, okuma, yazma öğrenmenin ötesinde ilim, irfan kültür ve medeniyet inşa etmenin ve inşa edilen bu medeniyetin, bir millete bir ülkeye ve yaşanabilir bir dünyaya dönüştürme gayretinin adıdır.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçüsü olmayan ölümsüz mesleğidir. Bilgi kaynaklarını öğreten, yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran kişidir öğretmen.

Biz Kırşehir öğretmenleri, bütün bu sorumluluk bilinci ile birlikte Ahi Evran’ın memleketinde yaşamanın artılarının da farkındayız. İlim, irfan ve mektep sahibi bu zatın Anadolu’nun tüm erenlerinden aldığı ilhamı;  okullarımız ve yaygın eğitim kurumlarımız vasıtası ile meslek erbabımıza aktarıyoruz. Kıymetli meslektaşlarım zikrettiğim tüm bu hususlar üzerimize gönüllü aldığımız bir yüktür. İnsan zaten mukaddes bir yükün hamalıdır. Bizler üşenmeden ve karşılık beklemeden bu sorumluluğu taşımalıyız. Böyle olursa Türkiye Cumhuriyeti dünya ölçekli saygınlığını devam ettirir. Çocuklarımızı her türlü zararlı alışkanlık ve menfaat çetelerinin karanlık emellerinden korursak bu ülkenin geleceği için umut verici oluruz” dedi.

Programda bir konuşma yapan Valimiz Sayın Necati Şentürk, hakkını asla ödeyemeyeceğimiz öğretmenlerin gününü kutladı.

Gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirme çabasında olan öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu belirten Valimiz Sayın Necati Şentürk, “Bir milletin yüreği eğitimle çarpar. Eğitim bir ülkenin bekâ meselesidir. Öğretmenlerin hakkını asla ödeyemeyiz. Tarihte iz bırakmış bütün büyük insanların yanında da öğretmenleri ve bilim adamlarını görürüz. Asıl marifet Fatihler yetiştirmektir. Kahramanları da öğretmenler iyi bir eğitimle yetiştirir. Ülkemizin teminatı olan gençlerimizi büyük bir fedakarlıkla, donanımlı, bilgili, imanlı bir şekilde geleğe hazırlayanlar öğretmenlerdir. Gelişmiş ülkelerin temelinde de sağlam bir eğitim düzeni vardır. Ruh eğitimi mühimdir, ama gönül eğitimi hepsinden de önemlidir. Memleketimizin gelecekteki sahipleri olan gençlerimizi milli ve manevi duygularla

dolu olarak yetiştirmek gayretindeyiz. Bütün ilimlerde dünya milletlerinin önüne geçmek zorundayız. Öğrencilerimizi sıradan bireyler olarak yetiştirmeyi asla kabul etmiyoruz. Teknolojimiz de dünya teknolojisini yakalamalı, hatta daha da ileri gitmelidir. Bu vesileyle, hayatın her aşamasında saygıyla andığımız, bizleri geleceğe ve hayata hazırlayan öğretmenlerimizin gününü kutluyorum.” dedi.

Daha sonra Valimiz Sayın Necati Şentürk, eğitim-öğretim teşkilatına uzun yıllar hizmet eden emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgesi verilmesi ve kitap okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödüllerini vermesi ile devam etti.

Aday öğretmenler ve emekli öğretmenler adına konuşma yapılan program, adaylığı kalkan öğretmenlerin yemin etmeleri, ‘Ey Oğul Şiiri’nin okunması ve Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi ile program sona erdi.

Kültür Merkezi Salonundaki programın ardından, Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde İl Eğitim Tarih Müzesinin açılışı gerçekleştirildi.

            Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Koordinesinde mevzuat hükümleri doğrultusunda her ilde bir “Eğitim Tarihi Müzesi”nin oluşturulması planlanmış, bu katkı ve çabalar doğrultusunda Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve okullarımızdan Eğitim Öğretim yılları içerisinde kullanılan malzemelerden İl Eğitim Tarihi Müzesi oluşturulmuştur.

 

            Bu plan Çerçevesinde oluşturulan Eğitim Tarihi Müzesinde; İl genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler toplandı ve planlama kapsamında Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde İl Eğitim Tarihi Müzesi kuruldu.

27-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-201727-11-2017

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.