KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mobil Tasarım ve Üretim Merkezi Kurulması ve Sanayiye Entegrasyonu Projesi Protokolü İmzalandı

Mobil Tasarım ve Üretim Merkezi Kurulması ve Sanayiye Entegrasyonu Projesi Protokolü İmzalandı

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Kırşehir İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kırşehir Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü arasında 2023 yılı "KOP-MOTÜM (Mobil Tasarım ve Üretim Merkezi Kurulması ve Sanayiye Entegrasyonu)" Projesinin Uygulanması, İzlenmesi ve Denetimine İlişkin Protokol imzalandı.

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Dr. Murat Karakoyunlu, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Yasin Gülşen ve Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sayın Süleyman Aslan tarafından imzalanan "KOP-MOTÜM" projesi; bilinçlendirme faaliyetlerinin yanı sıra, yeni makine ve ekipmanların tasarımı ve yapımı, mevcut makine ekipmanların yerlileştirilmesinin sağlanması, yedek parça envanterinin oluşturulması ve sanayi altyapısının güçlendirilmesine yönelik çalışmaları kapsamaktadır.

Proje ile gerekli cihaz ve ekipmanların temini ile mobil tasarım ve üretim merkezi kurulması ile sanayiye entegrasyonu sağlanarak kamu kurum-kuruluşları ile sanayi sektöründe hizmet veren işletmelerin üretim portföyünün geliştirilmesine yönelik AR-GE ve ÜR-GE faaliyetlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Bölgede yürütülen faaliyetlerde kullanılan cihaz ve ekipmanlar, yedek parçalar, hammaddeler gibi unsurların içerisinde ithal olan ve yerli imkânlar ile üretilmesi gereken kalemlerin tespit edilmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması hem bölge hem de ülke ölçeğinde büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla mesleki eğitimlere yönelik öğrencilerin uygulamalar yaparak hem kendilerini geliştirmeleri hem de projedeki cihazlar sayesinde uygulama olanaklarının artırılması hedeflenmektedir.

Projeye ilerleyen aşamalarda; İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri, Sanayi Odaları, Esnaf Odaları vb. ilgili kurum ve kuruluşlar da ek protokol yapılmak suretiyle dahil edilerek projenin yaygın etkisinin artırılması düşünülmektedir.

29-11-202329-11-202329-11-2023

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.