KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer İlimizdeydi

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer İlimizdeydi

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, bazı ziyaretler gerçekleştirmek, il eğitim değerlendirme toplantısına başkanlık etmek ve Neşet Ertaş Köy Yaşam Merkezinin açılışını gerçekleştirmek üzere ilimize geldi.

Programına Valiliğimizi ziyaret ederek başlayan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Valimiz Sayın H. Mete Buhara ile görüşme gerçekleştirerek ilimiz eğitim durumu hakkında genel brifing aldı.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, İl Millî Eğitim Müdürümüz Metin Alpaslan'ın sunum yaptığı Kırşehir Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirilen il eğitim değerlendirme toplantısı sonrasında yaptığı basın açıklamasında ilimizde devam eden eğitim yatırımı bütçesine 380 milyon liralık ilave yapıldığını kaydetti.  Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, böylelikle 330 milyon lira olan yatırım bütçesinin 710 milyon liraya çıkarıldığını belirtti.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirerek "Türkiye Yüzyılı" vizyonu hedefleri doğrultusunda çalışmalarını yürüttüklerini belirtti.

Kırşehir'de eğitimin tüm kademelerinde başarılı bir süreç yönetildiğini kaydeden Sayın Bakanımız, emek veren herkese teşekkür ettiğini belirtti.

İlimizde 2022 yılından devam eden toplam 330 milyon liralık yatırım kapsamında güçlendirme çalışmaları, okul öncesi eğitime erişimin artırılması, köy yaşam merkezlerinin yapımı gibi projeler olduğunu anlatan Sayın Bakanımız, "Kırşehir'in 330 milyonluk yatırım bütçesini 2023 yılında 380 milyonluk ilaveyle 710 milyon liraya çıkarmış bulunuyoruz." dedi.

Tüm Türkiye'de eğitim yatırımları içinde okul öncesi eğitim kurumlarının öncelikli olduğunu belirten Sayın Bakanımız, 2022 yılında 3 bin yeni anaokulu yapmayı hedeflediklerini ve 6 bin 4 yeni anaokulu kapasitesi oluşturduklarını hatırlattı. Böylelikle 5 yaşta okullaşma oranının yüzde 99'a yükseldiğini kaydeden Sayın Bakanımız, Kırşehir'deki durumu da şöyle özetledi: "Beş yaştaki okullaşma oranı Kırşehir'imizde de yüzde 99'a yükselmiş. 4 yaştaki okullaşma oranları da yüzde 59'a çıkmış. Aslında Türkiye ortalamasını biz yüzde 16'dan yüzde 38'e çıkarmıştık. Türkiye ortalamasının üzerine çıkmış."

İl eğitim değerlendirme toplantısı sonrasında 5 yeni anaokulu, 2 yeni ilkokul yapılması kararı alındığını açıklayan Sayın Bakanımız, "Türkiye'nin her noktasında okulların en güvenli mekânlar olmasını sağlamak için güçlendirme çalışmalarına büyük öncelik veriyoruz. Kırşehir'de de bu sene 22 okulumuzun güçlendirilmesiyle ilgili süreçleri tamamlayacağız. Okullarımızın büyük onarım ihtiyaçlarını da, inşallah, hızlı bir şekilde gidereceğiz." ifadelerini kullandı. 

Bir diğer önemli projenin de köylerde kapalı olan okulların yeniden eğitime kazandırılması olduğunu vurgulayan Sayın Bakanımız, şunları kaydetti: "Köy okullarını sadece anaokulu, ilkokul olarak değil; aynı zamanda o köydeki iskan eden vatandaşlarımızın, yetişkin insanların da tarımla ilgili, hayvancılıkla ilgili istihdama yönelik becerilerini güçlendirecek şekilde yeni kurslar almasına imkân verecek, halk eğitimi merkezlerini inşa ederek köy okullarını, 'köy yaşam merkezleri'ne dönüştürüyoruz. Şu ana kadar Türkiye'de 2 bin 200 köy yaşam merkezini hizmete aldık. 2023 yılının ilk 3 ayında kullanılmayan tüm köy okullarını açacağız. Bu kapsamda Kırşehir'de şu ana kadar 8 köy yaşam merkezi açmışız. 25 ilave köy yaşam merkezini açarak 33 köy yaşam merkezimizi hem köydeki çocuklarımızın hem de köydeki vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız."

İl merkezindeki 200 yatak kapasiteli uygulama otelinin Millî Eğitim Bakanlığının yatırım planına alınmasına dair bir beklenti olduğunu söyleyen Sayın Bakanımız, bugün itibarıyla Kırşehir'e bu müjdeyi verdiklerini söyledi. Sayın Bakanımız, yatırımların Kırşehir'e hayırlı olmasını diledi.

Neşet Ertaş Köy Yaşam Merkezi açılışı gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, 2012 yılında vefat eden halk ozanı Neşet Ertaş'ın doğduğu yer olan Akpınar'ın Kırtıllar köyünde düzenlenen törenle Neşet Ertaş Köy Yaşam Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız, törende yaptığı konuşmada Köy Yaşam Merkezi projesi kapsamında İlimiz Akpınar İlçesi Kırtıllar köyünde köy yaşam merkezi açmayı planladıklarını belirterek "İstedik ki Kırtıllar köyüne, Neşet Ertaş'ımızın, Bozkırın Tezenesi ozanımız, aslında filozofumuz, hikmet sahibi, arif insanın ismini yaşatacağımız köy yaşam merkezini kuralım ama bugüne nasipmiş. İnşallah, bu köy yaşam merkezimiz hem köylülerimizin çocuklarının anaokulu, ilkokul ihtiyacını karşılama hem yetişkinlerimizin halk eğitim merkeziyle ilgili kurs ihtiyacını da karşılama bağlamında hizmet verirken aynı zamanda Neşet Ertaş ismini de yaşatmaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

Sayın Bakanımız, son yirmi yılın eğitime erişimle ilgili devasa yatırımlar yapıldığı bir dönem olduğunu dile getirerek "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde şehir, bölge, köy ayrımı yapılmadan Türkiye'nin her noktasına eğitim yatırımı gitti ve cumhuriyetin birinci yüzyılında ilk kez okul öncesinden ortaöğretime eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranları yüzde 95'in üzerine çıktı." dedi.

2000'li yıllardaki okullaşma oranlından söz eden Sayın Bakanımız, "İşte Sayın Cumhurbaşkanımızın o kararlı duruşu, her yıl istikrarlı bir şekilde bütçeden en büyük payı Millî Eğitim Bakanlığına vererek bu ülkenin evlatları ilk kez ücretsiz bir şekilde bulundukları bölgelerde eğitime erişebildiler. Bu o kadar kıymetli bir şey ki eğer biz bu yatırımları Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Millî Eğitim Bakanlığı olarak yapmamış olsaydık cumhuriyetin ikinci yüzyılını ıskalamış olacaktık." diye konuştu.

Sayın Bakanımız, beş yaşta okullaşma oranlarını zorunlu olmadığı hâlde yüzde 99'a çıkardıklarını hatırlatarak bazı kesimlerin reform yapma iddiasıyla yola çıkarak beş yaşı zorunlu yapacaklarını iddia ettiklerini dile getirerek şöyle devam etti: "İlkokuldaki okullaşma oranı 99.63; ortaokuldaki okullaşma oranı yüzde 99.44. Bu neyi gösteriyor? Sahadan bu kadar kopuk olduklarını gösteriyor. Eğer beş yaştaki okullaşma oranları yüzde 20'ler, yüzde 30'lar civarında olsa dersin ki 'Ben beş yaştaki okullaşma oranlarının yüzde 95'in üzerine çıkaracağım. Zaten yüzde 99... Son yirmi yılda bu ülkenin evlatlarının eğitimle buluşabilmesi için şartlı eğitim yardımından burslara, pansiyon imkânlarından ücretsiz taşımaya, ücretsiz yemeğe, ücretsiz ders kitaplarına, ücretsiz yardımcı kaynaklara kadar her türlü imkân seferber edildi. Bu sosyal yardımların 2022 yılındaki maliyeti 525 milyar TL. Bu hükümet her zaman vatandaşının yanında oldu. İnşallah, 2023 yılının ikinci döneminde yani 6 Şubat itibarıyla ücretsiz yemekle ilgili kapasiteyi 1.8 milyondan 5 milyona çıkaracağız. Okul öncesi bütün çocuklarımıza ücretsiz yemek vereceğiz. Pansiyonlu okullarımız, taşımalı eğitimden yararlanan yerlerdeki tüm okullarımızı bu kapsam içine alacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın derdi, bu ülkenin her alanda çok güçlü olması ve bir Türkiye Yüzyılı hikâyesinin bu dünyaya yaşatılması. Onun için biz derdimizi seviyoruz. Bu derdimizin yolunda gece gündüz usanmadan, yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz."

Bunun bir adımının da köy okulları ve köy yaşam merkezleri olduğunu bildiren Sayın Bakanımız, buraların uzun yıllar kapalı olmasının altında yatan nedenin köyden ilçelere, ilçelerden şehirlere ve şehirlerden metropollere yaşanan göç olduğuna işaret etti. Sayın Bakanımız, bu noktada öğrencilerin mağdur olmaması için taşımalı eğitimle eğitimde fırsat eşitliğinin hükûmet tarafından güçlendirildiğini belirterek "Özellikle covid-19 salgınından sonra tersine göç dalgasını fırsat bilerek ve aynı zamanda gıda, tarım ve hayvancılığın da artık stratejik bir alan olduğu bilinciyle köy yaşam merkezlerine, köy okullarına tekrar hayat vermeye başlandı." diye konuştu.

2022 yılında 2 bin 200 köy okulunun onarılıp köy yaşam merkezi olarak vatandaşın hizmetine sunulduğunu dile getiren Sayın Bakanımız, buradaki amacın sadece köy anaokulu veya köy ilkokulu açmak olmadığını vurguladı.

Sayın Bakanımız sözlerini şöyle sürdürdü: "Amacımız, siz değerli vatandaşlarımızın tarımdan hayvancılığa, istihdam becerilerini artırmayla ilgili istemiş olduğu her türlü kursu ayağınıza getirmek, Kırşehir merkezine gitmeden buradan o halk eğitim kurslarının düzenlenmesini sağlamak. İnşallah, üç ay içinde hanesi 10'dan fazla olan tüm köy okullarını açacağız. Böylece, köy yaşam merkezlerini köyün yaşam merkezi hâline getireceğiz. Kadınlarımızın ve erkeklerimizin sosyalleştiği, eğitim aldığı, çevre köylerin bir araya geldiği bir meydan hâline getireceğiz. İşte burada açtığımız köy yaşam merkezinin amacı da bu. Köy yaşam merkezimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah, Kırşehir'de şu ana kadar 8 köy yaşam merkezi açtık. İki ay içinde 25 daha açacağız ve sayıyı 33'e çıkaracağız. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum."

 

 

11-01-202311-01-202311-01-202311-01-202311-01-202311-01-202311-01-202311-01-202311-01-202311-01-202311-01-202311-01-2023

 

 

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.