KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitimde Okul-Sektör İşbirliğini Geliştirmeye Yönelik Toplantı Yapıldı

Mesleki ve Teknik Eğitimde Okul-Sektör İşbirliğini Geliştirmeye Yönelik Toplantı Yapıldı

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumlarda, Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) programı uygulayan merkezlerin yaygınlaştırılması, bu merkezlerin işletmeler ile işbirliğinin güçlendirilmesi, mesleki eğitime erişim kapasitesinin artırılması, çıraklık, kalfalık ve ustalık iş ve işlemleri, okul-sektör işbirliğinin sağlanması ve mezun öğrencilerin istihdam olanaklarının artırılarak ülkemiz üretim gücüne katkı sağlaması amacıyla İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Alpaslan başkanlığında tanıtım, değerlendirme ve işbirliği toplantısı yapıldı.

 

Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan toplantıya; Organize Sanayi Bölgesi Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı ve bu odaya bağlı oda başkanları, ilçe millî eğitim müdürleri ile ilimiz genelindeki mesleki ve teknik eğitim okul/kurum müdürleri katıldı.

 

Toplantıda bir konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Alpaslan, meslek liselerinin memleket meselesi olduğunu belirtti. İl Müdürümüz konuşmasının devamında; "Pandemi sürecinde meslek liselerinin önemini daha iyi anladık. Özellikle maske üretiminde meslek liselerimiz devreye girerek ülkemizin hiçbir ilinde maske sıkıntı yaşanmamasını sağladı. Dünyada birçok ülke maske sıkıntısı çekerken biz meslek liselerimiz sayesinde bu süreci sıkıntı yaşamadan atlattık." dedi.

 

Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in talimatları doğrultusunda tarım meslek liselerimizin kapasitelerinin artırılması çalışmalarına da başlandığını belirten İl Müdürümüz, "Dünyada yaşanan son gelişmelerin tarımın önemini bir kez daha ortaya çıkardığına şahit olduk. Bunlara keza okullarımızın ihtiyacı olan sıra, masa, sandalye gibi her türlü mobilya malzemelerini ilimiz meslek liselerinden karşılamaya başladık. Okullarımızın donatım, bilgisayar, kamera gibi ihtiyaçlarını da yine meslek liselerimizden karşılamaya devam ediyoruz. Artık meslek liselerimiz Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınavda yüzde 1'lik dilimden öğrenci almaya başladı. Bu da gösteriyor ki başarılı öğrencilerimiz artık meslek liselerimizi de tercih ediyor. 'Gelecek Mesleki Eğitimde' sloganıyla meslek liselerimizi geliştirme çalışmaları kapsamında siz değerli sektör temsilcilerimize bu toplantıya katıldığınız için teşekkür ediyorum. Okul-Sektör işbirliğini geliştirmede atacağımız adımların şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum." ifadelerine yer verdi.

12-08-202212-08-202212-08-202212-08-2022

 

 

 

 

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.