KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantısı Yapıldı.

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantısı Yapıldı.

Mesleki eğitimdeki yeni gelişmeler ve bu gelişmelerin işletmeler açısından faydalarının 81 il Oda ve Birlik temsilcilerine yüz yüze aktarılmasına yönelik "Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP)" Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. Sektör ile eğitim camiası arasındaki işbirliğini güçlendirecek olan Projenin Yaygınlaştırma seminerleri kapsamında; ilimizde 08/03/2021 pazartesi günü saat 14.00'da Neşet Ertaş Kültür Merkezi Gönül Dağı toplantı salonunda yapılan toplantıya; Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İş Yeri Tabanlı Mesleki Teknik Eğitim Daire Başkanı Süleyman AKGÜL, İl Milli Eğitim Müdür V. Murat Muhsin KAYA, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet DOST, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin ÖZTÜRK, Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Süleyman ERASLAN, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kenan YANIK, Petlas İnsan Kaynakları Müdürü Mithat DURUDOĞAN, Badem Pınarı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Necip Fazıl BARUTÇU, Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Turan ALTIOK, sektör, işletme ve esnaf odaları temsilcileri katıldı.

Dünyada hızla gelişen teknoloji ve artan rekabet ortamına ülkemizin adapte olması, sanayide 4.0 devriminin içinde olması,  gelişmiş ülkeler kategorisine yükselmesi, daha müreffeh bir ülke olması için temel şartlardan birinin "Nitelikli Mesleki ve Teknik Eğitim" olduğu belirtilerek, Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumu olan Mesleki Eğitim Merkezlerimizin sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli  eleman temininde çok önemli bir rolü olduğu vurgulandı.

Toplantıda Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyon Belgesi hedefleri doğrultusunda, mesleki eğitim merkezlerinde öğrenim gören öğrencilerin özlük haklarındaki gelişmeler ve bu öğrencilerin mesleki eğitim aldığı işletmelere yönelik devlet desteği ve teşvikler hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Mesleki eğitim merkezleri ile işletmeler arasında var olan güçlü bağın daha da geliştirilmesi, işletmelerin gün geçtikçe artan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması, işletmelerin mesleki eğitimle ilgili devlet teşviklerinden daha fazla yararlanmaları için yapılan yenilikler paylaşıldı.

Mesleki Eğitim Merkezinde okuyan öğrencilerin haftanın 5 gün işletmelerde, 1 gün okulda eğitim aldığı, Meslek Lisesi mezunu olmak isteyenlerin fark derslerini alarak Meslek Lisesi Diploması alabildiği, öğrenciye asgari ücretin net tutarının % 30 undan az olmayacak şekilde ücret ödendiği (2021 yılı için 767,28 TL) bu ücretin 2/3'ünün işletmelere devlet katkısı olarak geri ödendiği ifade edildi. Sektör temsilcilerinin nitelikli eleman ihtiyaçlarının karşılanması, mesleki teknik eğitimin geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması konusunda görüş ve önerileri alındı.

09-03-202109-03-2021

09-03-202109-03-202109-03-2021

Yenice Mahallesi 182. Sokak No2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 213 45 42 /// 213 20 78 ////// Faks (386) 213 10 03 / / / / (eposta) kirsehirmem meb.gov.tr

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.