KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde Cumhuriyetimizin 100. Yılı Coşkusu

İlimizde Cumhuriyetimizin 100. Yılı Coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıldönümünü ilimizde düzenlenen çeşitli törenlerle gururla ve coşkuyla kutluyoruz.

28 Ekim Cumartesi günü "100. Yıl Cumhuriyet Yürüşü" ve akabinde saat 13:00'te Cacabey Meydanında Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başlayan törenler, 29 Ekim Pazar günü saat 10:00'da Valimiz Sayın H. Mete Buhara'nın Valilik Makamında tebrikleri kabulü ile devam etti.

Ardından, saat 10.30'da Cacabey Meydanında Valimiz Sayın H. Mete Buhara ve Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nun halkı selamlamasıyla başlayan Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlama törenlerine ilimiz protokolü, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaşımız katıldı.

İstiklal Marşımızın okunması, Saygı Duruşu ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajının okunmasının ardından sonra bir konuşma yapan Valimiz Sayın H. Mete Buhara,

"Bundan bir asır önce, kahraman ecdadımız istikbaline sahip çıkmak adına en zor şartlara ve imkânsızlıklara karşın büyük bir inanç ve kararlılık örneği sergileyerek Kurtuluş Savaşı ve bağımsızlık mücadelesini zaferle taçlandırmıştır.

Kazandığımız bu eşsiz zaferin ardından 29 Ekim 1923 tarihinde meclisimiz tarafından "Türkiye Devletinin hükümet şekli Cumhuriyettir." İfadeleriyle Cumhuriyet resmen ilan edilmiştir.

Bugün Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk Milletinin büyük bir vatanseverlik ve kahramanlıkla kazandığı İstiklal Mücadelesi sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümüne ulaşmanın gurur ve coşkusu içerisindeyiz.

Değerli Kırşehirliler,

Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne geçen bir asırlık uzun ve tarihi demokrasi yolculuğumuzda elbette zorluklar ve güçlüklerle de karşılaştık. Ancak her şeye rağmen Türkiye Cumhuriyeti vatan evlatlarının omuzlarında devam eden yükselişini her daim sürdürdü.

Bugün Türkiye her zamankinden daha da gelişmiş, daha güçlü ve daha kudretlidir.

Cumhuriyetin kazanımlarıyla birlikte çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerleyen ülkemiz, tam bağımsızlık hedefine uygun olarak ulaşımdan sağlığa, sanayiden kültüre, eğitimden bilim ve teknolojiye kadar her alanda büyük bir gelişme kaydetmiş, dünyanın en güçlü ve saygın ülkeleri arasındaki yerini almıştır.

Özellikle son yıllarda Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde savunma sanayinde kat edilen yol dosta güven verirken düşman için ise caydırıcı bir hüviyet olma özelliği kazanmıştır.

İnanıyorum ki ülkemiz, binlerce yıllık tarihi köklerinden beslenen, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan nesillerin azmi ve çalışkanlığı sayesinde her alanda ve her geçen gün güçlenmeye, gelişmeye ve kalkınmaya devam edecektir.

Aziz milletimizin fedakar evlatlarının en çetin şartlar altında verdiği destansı mücadele sonucunda bize bıraktıkları bu eşsiz armağan "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" ilkesi ile birlikte ilelebet var olacaktır.

Cumhuriyet; Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma kararlığımızın,

İstikbale olan inancımızın, Çocuklarımız adına aydınlık umutlarımızın ve

Demokrasiye olan inancımızın adı olmaya devam edecektir.

Şanlı tarihi boyunca hür ve bağımsız yaşamayı milli karakteri olarak benimsemiş olan Türk Milleti, öz benliğine en uygun yönetim şekli olan ve milli iradeyi esas alan Cumhuriyet ile bütünleşerek tarihi yolculuğunu kesintisiz olarak büyük bir coşkuyla sürdürecektir.

Sevgili Gençler,

Cumhuriyetin akla, bilime ve özgür düşünceye verdiği önem sayesinde fikri hür, vicdanı hür ve ufku geniş nice nesiller yetişmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Ey yükselen yeni nesil. İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz." diyerek Cumhuriyetimizi koruma ve yaşatma görevini siz gençlere emanet etmiştir.

Siz gençlerin de milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak devraldığınız bayrağı çok daha yükseklere taşıyacağınıza, bu vatanın evlatları olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni yükselteceğinize ve yücelteceğinize inancımız tamdır.

Bu duygularla, başta sizler olmak üzere Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor,

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu toprakları bizlere vatan yapan tüm kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi, şükran ve saygıyla yad ediyorum." sözlerine yer verdi.

Mehtaran Bölüğü konseri, halk oyunları gösterisi ve öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ile devam eden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. Yıl kutlamaları Tören Geçişi ile sona erdi.

 

29-10-202329-10-202329-10-202329-10-202329-10-202329-10-202329-10-2023

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.