KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

İlimizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlanıyor.

28 Ekim Cuma günü saat 13:00'te Cacabey Meydanında Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başlayan törenler, 29 Ekim Cumartesi günü saat 09:30'da Valilik Makamında Valimiz Sayın H. Mete Buhara'nın tebrikleri kabulü ile devam etti.

Saat 10.00'da Cacabey Meydanında Valimiz Sayın H. Mete Buhara ve Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nun halkı selamlamasıyla başlayan Cumhuriyetimizin 99. Yılı törenlerine Milletvekilimiz Metin İlhan, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Adalet Komisyonu Başkanı Ömer Dadal, Baro Başkanı Av. Onur Çanta, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Sadık Gülecen, İl Millî Eğitim Müdürümüz Metin Alpaslan, ilimiz protokolü, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaşımız katıldı.

İstiklal Marşımızın okunmasından sonra bir konuşma yapan Valimiz Sayın H. Mete Buhara,

"Değerli Kırşehirliler,

Geçmişi şanla şerefle dolu Türk Milletinin evlatları olarak, bugün hep beraber Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümüne ulaşmanın heyecanını, coşkusunu ve gururunu yaşıyoruz.

Malumunuz olduğu üzere, tarihin her döneminde bağımsız yaşamış, vatan topraklarını canından aziz bilen Türk Milleti, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan Mustafa Kemal Paşa'nın etrafında kenetlenerek İstiklal savaşını başlatmıştır. Verdiği İstiklal mücadelesiyle tarihin şahitlik ettiği en büyük kahramanlık destanlarından birisini yazan milletimiz, koşullar ne olursa olsun hür ve müstakil yaşama arzusundan asla taviz vermeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Milletimizin milli mücadele sonrasında elde ettiği eşsiz zafer, imkansızlıkların başarıya engel olamayacağını, vatan ve millet sevgisinin sayısal güçten, toptan-tüfekten daha üstün olduğunu, inancın, kararlılığın ve iman gücünün düşmanı dize getirmede ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Büyük yokluk ve zorluklarla yürütülen Kurtuluş Savaşının kazanılmasını müteakip Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.' sözünde anlam bulduğu üzere Milli İradenin tezahürü olarak 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilmiştir. Böylece kahraman ecdadımız kazandığı eşsiz zaferi Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla taçlandırmıştır.

Millî mücadelenin kazanılması sonrasında ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti ecdadımızın bizlere bıraktığı emsalsiz bir armağandır.  'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesi ile ilelebet var olacak olan Cumhuriyet, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma kararlığımızın, istikbale olan inancımızın, çocuklarımız adına umutlarımızın, aydınlık yarınlarımızın sembolüdür, sembolü olmaya da devam edecektir. Bu cennet vatanının sevinçte ve tasada tek yürek olan evlatları olarak, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak, önümüze çıkan engelleri birlik ve beraberlik içerisinde aşarak geleceğimizi inşa etmek, medeniyet yarışında ülkemizin daima en ön saflarda yer alması için durmadan çalışmak en temel görevimizdir.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne 99 yıllık süreçte elbette gün oldu zorluklarda oldu, milli iradenin sekteye uğratılmaya çalışıldığı süreçler de yaşandı. 15 Temmuz'da olduğu gibi milletimizin birlik ve beraberliğine, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kastetmek isteyen hain kalkışmalar da yaşandı. Ancak her defasında Milletimizin yüksek feraseti, Vatan evlatlarının Devletine, Cumhuriyetine ve demokrasisine olan derin bağlılığı sayesinde Cumhuriyetimiz kutlu yolculuğuna devam etti, etmeye de devam edecektir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti her zamankinden daha güçlü daha kudretlidir. Her alanda elde ettiği başarılarla dünya devletleri arasında kendisine saygın bir yer edinmiştir. Eminim ki Türkiye'miz hepimizin gayretleri ile her alanda her geçen gün güçlenmeye ve kalkınmaya devam edecektir. Bunun için Ulu Önder Atatürk'ün ifadesi ile tek bir şeye ihtiyacımız vardır: Çalışkan olmak...

Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, milli mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, Aziz milletimizin ve siz değerli Kırşehirli hemşehrilerimizin Bayramı'nı en içten duygularımla kutluyorum." ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajının okunması ve ardından Mehtaran Bölüğü konseri ile devam eden kutlamalarda, öğrenciler tarafından şiirler okunarak, halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 99. Yıl kutlamaları Tören Geçişi ile sona erdi.

 

29-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-2022

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.