KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Şevket Karadeniz Başkanlığında, “Eğitimde İyi Örnekler Paylaşım Toplantıları” Gerçekleştirildi.

Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı hazırlıkları çerçevesinde okullarımızın iyi uygulamalarını tanıttıkları “BİR OKUL; BİR BAKIŞ ‘EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER PAYLAŞIM TOPLANTILARI” nın ilki geçtiğimiz hafta yapılmıştır. Bu kapsamda okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise müdürleri kendi guruplarındaki okul müdürlerine kendi okullarında geçtiğimiz ders yılı içerisinde yaptıkları ve sonuç aldıkları iyi uygulamaları tanıtmıştır. Yapılan toplantılara Milli Eğitim Müdürü Şevket KARADENİZ, Milli Eğitim Müdür yardımcıları, ilçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ve ARGE biriminden öğretmenler katılmıştır. ‘
İl Milli Eğitim Müdürümüz Şevket Karadeniz Başkanlığında, “Eğitimde İyi Örnekler Paylaşım Toplantıları” Gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Şevket Karadeniz Başkanlığında, “Eğitimde İyi Örnekler Paylaşım Toplantıları” Gerçekleştirildi.

Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı hazırlıkları çerçevesinde okullarımızın iyi uygulamalarını tanıttıkları “BİR OKUL; BİR BAKIŞ ‘EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER PAYLAŞIM TOPLANTILARI” nın ilki geçtiğimiz hafta yapılmıştır. Bu kapsamda okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise müdürleri kendi guruplarındaki okul müdürlerine kendi okullarında geçtiğimiz ders yılı içerisinde yaptıkları ve sonuç aldıkları iyi uygulamaları tanıtmıştır. Yapılan toplantılara Milli Eğitim Müdürü Şevket KARADENİZ, Milli Eğitim Müdür yardımcıları, ilçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ve ARGE biriminden öğretmenler katılmıştır.

            26 Temmuz 2017 Çarşamba günü Cumhuriyet İlkokulunda okul müdürü Erol GÖLBAŞI bir sunum yaparak okulunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vermişlerdir. Okulun akademik açıdan donanımlı öğretmenlere sahip olmasından dolayı öğrencilerin gayet başarılı olarak mezun oldukları, sosyal faaliyetlere katılımın yüksek olduğu, öğretmenler arası dayanışmanın gayet yüksek düzeyde olduğunu belirten okul müdürü uygulayacakları bir proje ile her ders yılı için bir tema seçerek yıl boyunca bu tema ile ilgili çalışmalar yapılacağı, derslerde konu ile ilgili bilgiler verileceği ve yıl boyunca yapılacak sosyal faaliyetlerde bu temanın esas alınacağı ve öğrencilerin mezuniyet yılına göre ilgili tema içerikli bir belge verileceğini söylemiştir.

27 Temmuz 2017 Perşembe günü Cacabey ortaokulunda okul müdürü Hayati BARÇA’nın ev sahipliğinde yapılan paylaşım toplantısında okulun genel durumu, akademik başarısı ve sosyal faaliyetleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Okulun akademik başarısının yüksek olduğundan bahseden okul müdürü bu başarının sağlanabilmesi için tüm öğretmenlerin el birliği ile çalıştığı, öğrencilerin tek tek takip edildiği ve okul yönetimi ile velilerin tam bir işbirliği içerisinde çalıştıkları belirtilmiştir. Okulda 11 kez tüm öğrencileri kapsayan deneme sınavları yapıldığı, bu sınavın sonuçlarının değerlendirildiği ve çıkan sonuçların öğretmenler tarafından incelendiği ve gelişimi eksik olan sınıfların ve öğrencilerin eksikliklerinin telafi edildiği bir sistem kurulduğu anlatılmıştır. Bu sistemde gerek öğrenciler gerekse öğretmenlerin takip edildiğini ve bunun farkında olan öğrenci ve öğretmenlerin daha dinamik bir eğitim öğretim sürecini paylaştıkları anlatılmıştır. Bunların yanı sıra öğrencilerin ailelerine yapılan ev ziyaretlerinin ve toplumun diğer kesimleri ile yapılan ikili temasların okulun işleyişine yaptığı katılardan söz edilmiştir.

28 Temmuz 2017 Cuma günü ise Hayriye Kımçak Anadolu Lisesinde yapılan paylaşım toplantısına okul müdürlerinin çok büyük ilgi duyduğu görülmüştür. Okul müdürü Fahrettin TEKİN okulun öğrenci profilinin gün geçtikçe iyileştiği bunun için “Mutlu Okul Mutlu Öğrenci” anlayışını benimsediklerini belirtmiştir. Bu anlayışın geliştirilmesi için veliler ile ortak çalışmalar yapıldığı ve okulu sahiplenmelerinin sağlandığı anlatılmıştır. Bu amaçla özellikle sorunlu öğrenciler ile ilgili bir takip ve koçluk sistemi kurularak bu olumsuzlukların ve kötü örneklerin giderildiği, diğer öğrenciler ile ilgili mentörlük sistemi kurularak öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerinin takip edildiği, öğrencilerden gelen taleplerin değerlendirilerek okulun fiziki ortamlarında gerekli iyileştirmelerin yapıldığı anlatılmıştır.

Son olarak 01 Ağustos 2017 Salı günü Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulunda yapılan Eğitimde İyi Örnekler Paylaşım Toplantısı anaokulu müdürlerinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Okul müdürü Aynur BEYAZIT okulunda bulunan engelli öğrenciler ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlatmıştır. Velilerin okulu benimsemeleri sağlanarak okul-veli işbirliği güçlendirilmiştir. Ulusal ve uluslararası projelere başvurular yaptıklarını belirten okul müdürü hazırladıkları “Yenilikçilik Ödülleri” başvurusu ile Türkiye derecesi yapacaklarını belirtmiştir.

 

Yapılan çalışma ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz yaptığı açıklamada “ Kırşehir eğitimde marka haline gelmiş başarılı bir ildir. Bu başarının mimarları okul müdürlerimizdir. Bu güne kadar ısrarla belirttiğimiz gibi “bir okul müdürü kadar okuldur” bu sebeple müdürün gayreti ve azmi okulda çok büyük değişimleri başlatacaktır. Her okulumuz kendi dinamikleri içerisinde çok güzel uygulamalar yapmaktadır. Bu toplantılar ile okullarımızda yapılan iyi uygulamaların belirlenerek bir sistem dâhilinde tüm okullarımıza yaygınlaştırılacaktır. Uygulamayı en iyi yapan okulumuz uygulama ile ilgili bir yönerge hazırlayarak gerek Kırşehir’de gerekse tüm Türkiye’de okullarımızda uygulanabilir hale getirilmesi hedeflenmektedir. İlki yapılan “PAYLAŞIM TOPLANTILARI” 2017-2018 eğitim öğretim yılında devam edecektir” dedi.

1.MENEKŞE AHMET YALÇINKAYA ANAOKULU SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ

2.CUMHURİYET İLKOKULU SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ

3.CACABEY ORTAOKULU SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ

4.HAYRİYE KIMÇAK ANADOLU LİSESİ  SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ

02-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-2017

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.