KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Osman ELMALI´nın "24 Kasım Öğretmenler Günü" Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Osman ELMALI´nın "24 Kasım Öğretmenler Günü" Kutlama Mesajı
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Osman ELMALI´nın

 

Öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin yüceliği bilincini uyandırmak amacıyla, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.         

 

                Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. Unutulmamalıdır ki “İnsanların En Hayırlısı İnsanlara Faydalı Olandır”.

 

            Varlıklarda zafer çeşit çeşittir. Meyve ağacın, kokmak gülün, ötmek bülbülün, uçmak kuşun,  petek de arının zaferidir. Hammaddesi yaratılanların en güzeli  olan genç beyinleri sevgiyle, şefkatle, ilimle irfanla faziletle yoğurup şekillendirmek suretiyle burcu burcu vatan, bayrak kokan yediveren gül gibi itina ile yetiştirmek ve iyi bir vatandaş yapmak da öğretmenin en büyük zaferidir.

 

    Ne mutlu o öğretmenlere ki cehalet, atalet, sefalet ve her türlü kötü duygu ve düşünceye karşı yaptığı savaşın neticesinde zafer kazanma bahtiyarlığını yaşayacaklardır.

 

            Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız ki kelebeklerin  ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler de sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

 

            Değerli meslektaşlarım,

 

            Öğretmen bir ayna olmalıdır. Kendisine bakanlar iyiyi, doğruyu, hoşgörüyü güzel ahlakı ve geleceği görmelidir. Ayna kırık olursa ona bakanlar baktığına pişman olur. Öğretmenin bir ayna olarak kendisine çok iyi bakması gerekir.

 

            Büyük önder Başöğretmen Atatürk’ün; “Milletleri Kurtaran Yalnız Ve Ancak Öğretmenlerdir” derken bize gösterdiği hedef, ömrümüzün sebebi, geleceğimizin sahibi çocuklarımızın yetiştirilmesinde öğretmenlik görevini daha da ehemmiyetli kılmaktadır.

 

            Biz eğitimcilere verilen bu kutsal görevi yerine getirirken yeni eğitim sistemlerini öğrenmeliyiz ve bu sistemleri geliştirmeliyiz. Teknolojiyi daha iyi nasıl kullanacağımızı araştırmalıyız. Çocuklarımızı eğitirken sevgi, şefkat ve sıcaklığı onlara vermek en büyük gayretimiz olmalıdır.

 

            Annelerinin gözlerine bakmaya kıyamadığı halde sizlere emanet ettikleri çocuklarını hak yolda yürüyen, anasını, babasını, hocasını, memleketini, milletini seven, geleceğe umutla bakan, çalışkan birer fert olarak yetiştirmenin şeref ve gururu siz öğretmenlere ait olacaktır.

 

            Unutulmamalıdır ki “Bir insanı kötülüklerden alıkoyup iyiliğe sevk etmek, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlıdır” düsturu öğretmenliği diğer mesleklerden ayıran en önemli gerekçedir.

 

              Bu duygu ve düşünceler ile başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehit öğretmenlerimizi ve ebediyete intikal etmiş eğitim çalışanlarını saygı ile anıyor, birlikte çalışmaktan şeref duyduğum meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, tüm öğretmenlerimize yitik malımız olan bilgiyi arama yolunda başarı, sağlık ve esenlikler diliyorum.

 

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.