KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Osman ELMALI´nın "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Osman ELMALI´nın "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" Mesajı
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Osman ELMALI´nın

 

Bugün, ulusal egemenliğimizin sembolü olan TBMM’nin kuruluşunun 95. yıldönümüdür.
Bugün, toprakları yağmalanan yüce bir ulusun, düşmanlarını yurttan atmak için ant içtiği bir gündür.
          Bugün, yok edilmeye çalışılan bir milletin tek bilek, tek yürek haline geldiği
Büyük Türk  milletinin, kendini beğenmiş düşmanlara karşı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün  çevresinde çelik bir halka, tunç bir kale olduğu gündür.
         
          Bugün, harcı atalarımızın asil kanları ile yoğrulan milli egemenliğimizin Türk çocuklarına bayram olarak armağan edildiği Ve bugün, dünya çocuklarının her yıl kutladığı ilk ve tek bayram günüdür.
          Sevgili Çocuklar,
          Bu bayramın anlamına anlayabilmek, bu bayramı damarlarımızda hissedebilmek için 95 yıl öncesine; 23 Nisan 1920 yıllarına gidelim; vatanı düşmanlar her yandan işgal ediyor, Türk milletinin  bağımsızlığı göz göre göre elden gidiyor, tehlike gittikçe büyüyor ve yakınlaşıyordu. Masa başında oturup düşmandan merhamet dilenmekle bu büyük millet ve bu kutsal vatan kurtarılamazdı.
       
         Bu durum karşısında; Türk Milleti  ve Onun gerçek yöneticileri büyük bir iman ve inançla var olma, yok olma mücadelesine atılmışlardır. Bu mücadelede bir meclis kurarak ne yapılacağını konuşmak, yeni bir hükümet kurmak, dağınık halde bulunan milli kuvvetleri toplayıp, bir yandan ayaklanmaları önlemek, diğer yandan da vatanı yer yer işgal etmiş olan düşmanı yurttan atmak gerekiyordu.
          İşte bu düşüncelerle 19 Mayıs 1919’da Samsuna çıkan Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920de TBMM’yi açtı.

 


         Görüldüğü gibi 23Nisan 1920 tarihi, milli iradenin en açık bir şekilde belirdiği, Türk milletin kendini yönetme yetkisini eline aldığı ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı bir gündür.
Sevgili Çocuklar,
          Demokrasimizin mimarı olan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’nin açıldığı bu günü Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak sizlere armağan etmiştir.

 

Ne mutlu demokrasiye gönül verenlere...
Ne mutlu bu günümüzü bizlere armağan edenlere
Ne mutlu bu bayramı coşkuyla kutlayanlara

 

 

Bu duygu ve düşüncelerle  23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Osman ELMALI

İl Milli Eğitim Müdürü

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.