KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelli Hakları Çalıştayı Grand Terme Oteli Toplantı Salonunda Milli Eğitim Müdürü Osman ELMALI´ nın Katılımıyla Gerçekleştirilmiştir.

Engelli Hakları Çalıştayı   Grand Terme Oteli Toplantı Salonunda Milli Eğitim Müdürü Osman ELMALI´ nın Katılımıyla Gerçekleştirilmiştir.

 

        Milli Eğitim Müdürlüğü tarafında EDES 2014 projeleri kapsamında hazırlanan “Engelli Dostu Okul” projesi hazırlık toplantısı ve engelli hakları çalıştayı 09 Mayıs 2015 cumartesi günü saat 11:00-17:00 saatleri arasında Grand Terme oteli toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamında okullarımızda verilmesi planlanan eğitimler ile ilgili hazırlık çalışmaları ve eğitim içeriğinin belirlenmesi amacıyla yapılan toplantıya;

1-     Milli Eğitim Müdürü Osman ELMALI

2-     Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa ÇELİK

3-     Milli Eğitim Müdürlüğü proje uzmanları ve ARGE birimi öğretmenleri

4-     Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Yetkilileri

5-     Engelsiz Yaşam Merkezi Yetkilisi Damla TUFAN

6-     Özel Rehabilitasyon Merkezi sahibi Mehmet YILDIZ

7-     Kırşehir Engelliler Derneği Başkanı Servet AVKAPAN

8-     Psikiyatr Doktor Şafak TAKTAK

9-     Avukat Sedat BULUT

10-Engelli öğretmeni Nilüfer TUFAN

11-Engelli Bülent YILDIZ

12-Engelli annesi Sevda TAŞKIN

Katılmıştır.

 

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafında EDES 2014 projeleri kapsamında hazırlanan “Engelli Dostu Okul” projesinde farkındalık Eğitimleri düzenleyerek Toplumun engellilik konusunda bilinç düzeylerinin ve duyarlılıklarının arttırılmasına ve Engelli bireylerin ve/veya ailelerinin bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Toplumda bizlerle birlikte yaşayan engellilere devletin sunduğu imkânlardan azami derecede faydalanmalarını sağlamak, öncelikleriyle örtüşmektedir. Yapılacak çalışmalar ve her okuldan bir yöneticiye verilecek eğitimler ile toplumun büyük bir kısmına ulaşılacaktır. Proje ile engelliler konusunda farkındalık oluşturulacak ve engelliler kendilerine sunulan imkanlara daha kolay ulaşacaklardır.

Nihai faydalanıcıya ulaşabilmek için hedef gurup olarak tüm okul ve kurumlarınızda bulunan yöneticilerden her okul/kurumda en az 1 tane olmak üzere 150 “engelli dostu yönetici” ye konu ile ilgili eğitimlere verilecektir. Bu “engelli dostu yöneticiler” son dönemde engelliler ile ilgili verilen haklar konusunda yeterli donanıma sahip değildir. Bu eksikliğin giderilmesi ve konu ile ilgili basılı bir kaynak olması alandaki boşluğun giderilmesini sağlayacaktır. Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde engelliler ile ilgili herhangi bir birimin olmaması da ayrı eksiklik olarak devam etmektedir.

Kırşehir Valiliğinin 2012 yılı ulusal engelliler veri tabanı kayıtlarına göre 6717 kişi ve TUİK verileri istatistiksel olarak esas alındığında ise (%12) 25.000 engelli potansiyelimiz bulunmaktadır. Bu bireylerimiz 12 yıllık kesintisiz eğitim dolayısıyla mutlaka okullarımıza kaydolmakta ve aileleri ile birlikte eğitim hizmeti almaktadırlar. Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 221 okul 21 kurumda bulunan 150 okul/kurum müdür yardımcısına engelli dostu yönetici eğitimi verilecektir. Bu engelli dostu yönetici öncelikle bu okul/kurumlarda bulunan 4185 personele sonrada okul/kurumlarımızda bulunan 40.000 öğrenci ve aileleri de engelli hakları ile ilgili 1 yıl içerisinde eğitimden geçirilecektir.

Okul ve kurumlarda görev yapan tüm personel, hatta Kırşehir’de bulunan tüm devlet dairelerinde çalışanlar engellilerin daha rahat etmesi için, haklarını daha hızlı ve güvenli elde edebilmeleri için ellerinden geleni yapacakları aşikardır. Ancak yeni mevzuat ve her kuruma ayrı ayrı verilmiş görevler bir yetki karmaşasına sebep olmaktadır. Bu durumun aşılması için engelliler ile ilgili tüm tarafların katıldığı bir eğitim organizasyonu ile Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 221 okul 21 kurumda bulunan 150 okul/kurum müdür yardımcısına engelli dostu yönetici eğitimi verilerek bu alandaki boşluk giderilecektir.

 Sonuç raporu tamamlandıktan sonrası kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Edes Terme

Edes TermeEdes TermeEdes Terme

 

 

Yenice Mahallesi 182. Sokak No2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 213 45 42 /// 213 20 78 ////// Faks (386) 213 10 03 / / / / (eposta) kirsehirmem meb.gov.tr

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.