KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanımız TRT-EBA TV Uzaktan Eğitim Ders Programını Açıkladı

Bakanımız TRT-EBA TV  Uzaktan Eğitim Ders Programını Açıkladı

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve sınavları yüz yüze yapılan eğitimlerden yapacaklarını bildirdi.

''İkinci hafta tatil değil uzaktan eğitim''
Okulların tatil edilmesine ilişkin Bakan Selçuk, şunları kaydetti: ''Bu sürecin uzaması ya da uzamamasına ilişkin bizim hazırlıklarımız var, senaryolarımız var. Bütün vatandaşlar şundan emin olsun, çocuklarımızın, öğrencilerimizin hukukunu her zaman koruruz. İkinci hafta tatil değil uzaktan eğitim. Uzayıp uzamaması, Bilim Kurulunun alacağı tavsiye kararları doğrultusunda ortaya çıkacak."dedi.

''Öğrenciler yüz yüze hangi eğitimi aldılarsa sınav içerikleri de onlardır''
Televizyonda eğitimle tam bir eğitimin söz konusu olamayacağını, bunun farkında olduklarını ve tedbirlerini almak zorunda olduklarını belirten Bakan Selçuk, "Öğrenciler yüz yüze hangi eğitimi aldılarsa sınav içerikleri de onlardır." ifadelerini kullandı.

''Bütün dünyada 1 milyara yakın öğrenci okula gitmiyor''
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Dün itibarıyla 900 milyon öğrenci okulda değil. Bütün dünyada 1 milyara yakın öğrenci okula gitmiyor. Bu sayı artacak." dedi.

''Uzaktan eğitimimizin şu andaki merkezi televizyon''
Televizyonda verecekleri eğitimin aynı zamanda geçmiş konularla, yüz yüze eğitimle de bağlantılı olacağını belirten Bakan Selçuk, "Uzaktan eğitimimizin şu andaki merkezi televizyon çünkü internet erişimiyle ilgili bazı sınırlılıklar var." ifadelerini kullandı. "Destekleme ve yetiştirme kurslarını, bu virüsten dolayı ortaya çıkan telafi ihtiyaçlarını gidermeye yönelik hale getiren program hazırladık" diye konuştu.

''Uzaktan eğitim dersleri pazartesi 09.00'da başlayacak''
Uzaktan eğitimle ilgili, bütün ekip ve içeriklerin hazır olduğunu ve çekimlerin bittiğini belirten Selçuk, şöyle devam etti:''Uzaktan eğitim dersleri pazartesi 09.00'da başlayacak. Dersler okuldaki gibi 40 dakika değil 20 dakika olacak. Diyelim çocuk izleyemedi, kaçırdı. Tekrar saatleri var. İlkokulun, ortaokulun, lisenin listesi ayrı ayrı yapıldı. Bunların hepsi hazır.''dedi. Tekrarların olacağı saatler zaman diliminde belirtildi.

''Televizyon kanallarıyla ilgili tüm ayrıntılar bütün televizyonlarda yer alacak''
Selçuk, "Televizyon kanallarıyla ilgili tüm ayrıntılar birazdan bütün televizyonlarda, haber mecralarında yer alacak. Şu anda dağıtımı yapılıyor." dedi. Uzaktan eğitim konusunda dünyada en iyi Çin'in olduğunu sonra Türkiye'nin geldiğini dile getiren Selçuk, ''Bunu ulusal düzeyde yapan nadir ülkelerden biriyiz.'' şeklinde konuştu. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, uzaktan eğitim derslerine ilişkin, ''Pazartesi 09.00'da başlayacak. Dersler okuldaki gibi 40 dakika değil 20 dakika olacak.'' dedi.

''23 Mart günü akademik destek yazılımı açılacak''
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, özel okullardaki öğrencilere de 23 Mart günü akademik destek yazılımının açılacağını açıkladı."Biz 'Televizyondan izlediğiniz derslerden sınav yapacağız' diye bir yaklaşım içinde değiliz. Bizim derdimiz denetlemek değil, bizim derdimiz illa sınav yapalım da değil. Bizim derdimiz eğitimi eğitim gibi yapmak." Selçuk, "Anne babalar sınavla ilgili endişeye sahipse bilsinler ki kitap okuyan çocuklar sınavlarda daha başarılı. Ortak okuma saatleri yapabilirler."ifadelerini kullandı.

''Psikososyal destek paketimiz bir iki gün içinde devreye giriyor'' Psikososyal destek paketinin bir iki gün içinde devreye gireceğini bildiren Bakan,şunları kaydetti: "(Uzaktan eğitim) Ders ortamı gibi olmalı. Bir masa düzeni olabilir, ders izlerken veya çalışırken sürekli bir şeyin yenildiği, içildiği çok daha esnek bir ortam yerine daha ders ortamına benzer, sınıf ortamına odaklanmayı sağlayacak bir yaklaşım söz konusu olabilir."dedi.

19-03-202019-03-202019-03-202019-03-2020 19-03-2020

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.