KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması” Birincisi Kırşehir’den

  Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, gençlerin milli ve manevi duygularını canlı tutarak, tarih şuurunun toplumda yerleşmesini sağlamak amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Çanakkale ve Sarıkamış’ın 100. Yılında 100 Bin Mektup” sloganıyla başlatılan Gençlerden Ecdada Mektup Yarışmasında; 11-14 yaş kategorisinde Kırşehir Mucur Şehit Öğretmen Hüseyin Aydemir Hürriyet Ortaokulu 8.sınıf öğrencisi Berfu Bahar TÜRKİYE BİRİNCİSİ oldu.  
“Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması” Birincisi Kırşehir’den

 

“Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması” Birincisi Kırşehir’den

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, gençlerin milli ve manevi duygularını canlı tutarak, tarih şuurunun toplumda yerleşmesini sağlamak amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Çanakkale ve Sarıkamış’ın 100. Yılında 100 Bin Mektup” sloganıyla başlatılan Gençlerden Ecdada Mektup Yarışmasında; 11-14 yaş kategorisinde Kırşehir Mucur Şehit Öğretmen Hüseyin Aydemir Hürriyet Ortaokulu 8.sınıf öğrencisi Berfu Bahar TÜRKİYE BİRİNCİSİ oldu.

 

İlk olarak, Valimiz Sayın Necati Şentürk TÜRKİYE BİRİNCİSİ olan öğrencimizi makamında kabul etti.

 

 Gerçekleşen ziyarette; İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş konu ile ilgili bilgiler verdikten sonra Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve şükranla andıklarını belirten Valimiz Sayın Necati Şentürk; "Öğrencimiz Berfu Bahar, Ecdada Mektup yarışmasında ´Kınalı Hasan Dedemize´ diye başlayan mektubuyla ülke birinciliği kazanmıştır. Bu tür başarıların ilimizde sürekli olarak sağlanmasından dolayı memnuniyet duymaktayım. Öğrencilerimizden, bunun gibi başarıların devamını bekliyor, öğrencilerin ailelerine ve öğretmenlerine teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Ecdada yazdığı mektupla Türkiye Birincisi Olan Berfu Bahar, Mektubunu Valimiz Sayın Necati Şentürk´e okudu. Valimiz başarılı öğrencimizi anlından öperek öğrencimizi kutladı.

 

 

Ziyaret, Valimiz Sayın Necati Şentürk´ün, Türkiye Birincisi olan Berfu Bahar´ı büyük altınla ödüllendirmesi ile Valilik ziyareti sona erdi.

 

Valilik Ziyaretinden sonra Türkiye Birincisi olan öğrencimiz Berfu Bahar ve babası Oktay Bahar, İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Elmalı’yı ziyaret etti.

 

Buradaki ziyarette, İl Müdürümüz Osman Elmalı, göstermiş olduğu başarısından dolayı ve kazandığı Türkiye Birinciliğinden dolayı öğrencimizi kutladı ve başarılarının devamını diledi.

 

Ayrıca İl Müdürümüz Osman Elmalı, Türkiye Birincisi olan Berfu Baharı bir hediye ile ödüllendirdi.

Berfu Bahar´ın "Kınalı Hasan Dedemize" Adlı mektubu Şöyle ;

 

Kınalı Hasan Dedemize;

 

Sevgili Dedeciğim, bu mektubu sana ve şahsında tüm Çanakkale şehitlerimize yazmak istedim.  Neden mi? Senin kahramanlık dolu hikâyeni dinlediğimde, bütün hücrelerimle seni yaşadım, seni hissettim. Sen ve senin gibi birçok arkadaşın Çanakkale Savaşı denilen savaşa, daha askerlik çağınız bile gelmemişken gönüllü olarak koşa koşa gitmişsiniz. Çanakkale savaşı denilen savaş adeta bir değirmen misali insanımızı öğütürken siz saçınıza kına yakıp bu vatan için kurban olmayı seçmiş ve şehadet şerbetini içmişsiniz.

            Dedeciğim,  hikâyenizi okurken bile içimi ürperten o savaş anlarında siz neler yaşadınız, nelerin hayalini kurdunuz? Sıcak yuvalarınızı nasıl terk ettiniz? Analarınız sizleri kınalayarak şehit olasınız diye oralara yolladı.  Hiç özlemediniz mi baba ocağınızı, ananızı, evladınızı, yavuklunuzu? Söyler misin sevdiklerinle bir daha görüşmemek üzere helalleştiğinde neler hissettin dedeciğim? Ananın kınayı neden yaktığını öğrendiğinde neler yaşamıştın kim bilir? Hani yazmıştı ya Hatçe Anamız sana mektubunda:

“Yavrum, Hasanım, Kınalı Kuzum…

Mektubun geldi, sanki dünyalar benim oldu. Köy kâtibi okudu, ben ağladım. Kumandanını pek sevmişsin, ne güzel! O senin babının yarısıdır. Sakın ola yavrum kumandanının emrinden çıkma, önünden aykırı geçme. Ateşe bas dese basasın yavrum. Kars’tan, Siirt’ten, Adana’dan, Uşak’tan arkadaşların olmuş. Birbirinizi çok sevip iyi geçinirmişsiniz. Elbette öylesi yakışır yavrum. Onlar senin dünya ahret hakiki kardeşlerindir. Sakın onları incitme yavrum. Sütümü sana helal etmem. Kumandanın saçındaki kınayı sormuş. Bunda bilmeyecek ne varmış ki yavrum? Bizim burada Allah için kurban seçilen koçların başına kına yakılır. Ben de dört kardeşin içerisinde en çok seni sevdiğim için seni vatan, millet ve Allah yolunda kurban olarak seçtim. O yüzden başını kınaladım.

Anan Hatçe”

Sevgili dedeciğim, ben bu mektubu yazarken gözlerim dolu dolu oluyor.

Benim vatanımda bana zulmetmesinler diye, namusumuz çiğnenmesin diye kanlarını akıtan öyle bir ecdatsınız ki büyüklüğünüz karşısında saygıyla eğiliyorum. Ve gurur duyuyorum böyle bir ceddin torunları olmaktan. Bu gün bu vazifeyi yapmak bizlere düşse, ceddimiz ne yaptıysa bizlerde aynısını yapmaya hazırız. Dökülen kanlarınız boşa gitmedi, gitmeyecekte... Bize emanet olarak bıraktığınız vatanımızı canımız pahasına koruyup, sahip çıkacağız. Dedeciğim, sizleri asla unutmadık. Unutturmayacağız. Sizleri, methiyelerde, hikayelerde andık, yazılan şiirlerde dinledik:

 

Şu boğaz harbi nedir

 

Var mı dünyada eşi...

 

Yükleniyor en kesif orduların

 

Dördü beşi

 

………

 

Bedrin aslanları

Ancak bu kadar şanlı idi.

 Yaşadık, yaşattık türkülerimizde:

Çanakkale içinde vurdular seni,

Ölmeden mezara koydular seni,

……

Daha niceleri...

            Biliyor musun dedeciğim? Bu mektubum belki sana ulaşmayacak belki Yüzbaşı Sırrı Bey de okumayacak… Ama ben inanıyorum ki; sen ve tüm ecdadım şu an okudu benim mektubumu. İçiniz rahat olsun sizin sayenizde özgür olan bu vatanın çocukları asla sizlerin yolundan dönmeyecektir. Asla ihanet içerisinde olmayacaklardır.

Korkmuyorum, sönmeyecek bu şafaklarda  yüzen al sancak! Bu vatan için toprağa düşen ecdadıma; sevgi, saygı ve şükranlarımla... 

 

Torununuz; Berfu BAHAR

 

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.