KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

       Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktıktan sonra başlatmış olduğu Kurtuluş Şavaşımızın zaferle sonuçlanmasının ardından 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine armağan edilmiş, en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet ; Türk Milletini istikbal yolunda hızla ilerleten, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, birlik ve beraberlikten, bağımsızlık ve hürriyetten asla taviz vermeyen, çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yeri alma kararlılığını tüm dünyaya gösteren çağdaş bir yönetim şekli olmuştur.

      Cumhuriyet, erdemin, faziletin, halk iradesinin, milli dayanışmanın, demokrasi ve hukuk medeniyetinin adıdır. Bizler her yerde,her ferdimizle devletimiz için çalışmaya, dünya ülkeleri ile her alanda yarışmaya ve insanlık değerlerinin savunulmasına öncülük etmeye, vatan hainlerinin karşısında olmaya her zamankinden daha çok azimli ve kararlıyız. Bunun için de gerekli olan güce, yeterli akla, bilgi birikimine ve tecrübeye sahibiz.

      Tarih boyunca çeşitli devletler ve medeniyetler kurmuş, hak ve adaleti insanlığa öğretmiş büyük bir milletin son kalesi olan Osmanlı Devleti, son yüz yılını çok uzun ve zor şartlarda yaşamıştır. Bu milleti yok etmeye çalışan ve tutsak yaşamayı öngörenler, bu büyük devletin küllerinden tekrar yeni bir devlet çıkacağını hesap edememişlerdir.

Kıymetli Öğretmenler;

    Cumhuriyetin ilanından bugüne kadar eğitimde, kültürel ve sosyal alanda, ekonomide ve diğer sahalarda çok önemli gelişmeler kaydetmemize rağmen Cumhuriyetin korunması ve kollanmasında gençliğin bekçiliğine her zaman ihtiyacımız vardır. Türkiye Cumhuriyetini koruyacak, yaşatacak ve ülkesine sahip çıkacak gençler sizin ellerinizde büyümektedir. Sizlerden ilim, irfan ve ahlak sahibi, tarihine, kültürüne, milletine ve tüm insanlığa karşı görevlerini yerine getiren bireyler olarak, onların zihinlerini her zaman dinç tutup, milli sorumluluk bilincini taşıyan birer gençlik, yetiştirmenizi istiyoruz.

Sevgili Gençler;

   'Cumhuriyeti Biz Kurduk Onu Yaşatacak Sizlersiniz' diyen Atatürk, bu görevi gençliğe emanet etmiştir. Bu emaneti korumak ve görevi yerine getirmek için bilgili ve herzaman güçlü olmak zorundasınız. Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı ve geleneklerimizi iyi bilmek durumundasınız. Ülkemize ve milletimize karşı sorumluluklarını bilerek, istiklalimize ve istikbalimize yönelen tehlikeleri zamanında sezebilen ve devamlı kendisini yenileyen, geliştiren gençliğe ihtiyacımız bulunmaktadır. Bizler, size inanıyoruz ve umut ediyoruz ki ülkemizi bulunduğumuz noktadan çok daha ilerilere götürecek olan bir gençlik yetişmektedir.

    Bu vesile ile dünyanın en pahalı ve en kıymetli toprakları olan aziz vatanımız üzerinde,bu yüce milleti  97 yıllık Cumhuriyet idaresiyle  bugünlerini bize armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan için Türkiye Cumhuriyeti'nin birliği ve bütünlüğü için, canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi, rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.