KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Programı Düzenlendi

24 Kasım Öğretmenler Günü Programı Düzenlendi

Milletçe öğretmenlere verdiğimiz değerin ifadesi olarak kutlanan '24 Kasım Öğretmenler Günü' münasebetiyle ilimizde program düzenlendi.

Cacabey Meydanı Atatürk Anıtında saat 10.30'da Çelenk Sunma Töreni ile başlayan programda, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Alpaslan tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

Çelenk Sunma Törenine; İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Alpaslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Eğitim Müfettişleri, Okul/Kurum Müdürleri ve Yardımcıları, Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, emekli öğretmenler ve aday öğretmenler katıldı. Çelenk Sunma Töreni; Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunması ile sona erdi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Metin Alpaslan tarafından Cacabey Meydanında Atatürk Anıtına Çelenk Sunulmasının ardından Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde program düzenlendi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda İl Millî Eğitim Müdürümüz Metin Alpaslan yaptığı açılış konuşmasında; "Öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin yüceliği bilincini uyandırmak amacıyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Eğitim, geleceğimizi doğru bir şekilde inşa etmemize olanak sağlayan en önemli etkendir. Her türlü gelişmenin, ilerlemenin ve kalkınmanın temelini oluşturan eğitimin mimarları şüphesiz öğretmenlerdir.

Öğretmen, öğrettiğinden ziyade, yetiştiren, eğiten, terbiye eden; öğrencisinin içindeki cevheri sabırla açığa çıkaran ve işleyen kişidir. Öğretmenlik, bilgi, tecrübe ve irfanla çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlama mesleğidir.

Dünyanın en kutsal mesleklerinden olan öğretmenlik, fedakârlık ve cefakârlık isteyen saygın mesleklerin başındadır. Her zaman bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması sürecinde çok önemli bir role sahip olmuştur. Öğretmenlerimiz geçmişte olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumundadır.

Değerli meslektaşlarım,
En itibarlı mesleklerin başında gelen öğretmenlik mesleği, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar kıymetli ve değerli bir meslektir. Anlayış, hoşgörü, sabır ve çağa ayak uydurmayı isteyen öğretmenlik, yılmadan, yorulmadan, aydınlık bir gelecek inşa etmek için çalışmayı gerektirir.

Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz çocuklarımızı hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde bilgili, donanımlı bireyler olarak yetiştirmek için fedakârca çalışan öğretmenlerimize teşekkürü borç biliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, tüm öğretmenlerimizin, eğitim camiasının ve emekli öğretmenlerimizin 'Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum." dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüzün konuşmalarının ardından konuşma yapan Valimiz Sayın Hüdayar Mete Buhara, "İnsan yetiştiren öğretmenlerimiz hem zor hem de kutsal bir görev olan mesleklerini fedakârca yerine getirmektedir. İyi bir insan, vatansever, faydalı bir birey yetiştirebilirsek esasında en büyük eseri ortaya koymuş oluruz. Öğrencilerimizi ne kadar iyi bir şekilde yetiştirip geleceğe en iyi şekilde hazırlarsak, onları çevreye ve topluma duyarlı vatandaşlar olarak yetiştirir ve bir kişilik kazandırabilirsek çok önemli bir kazanç elde etmiş oluruz. Öğretmenlerimiz de öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda eğitim vermeli, onların kendilerini geliştirmesine yardımcı olmalıdır. Bu vesileyle, emekli öğretmenlerimize toplumumuz adına teşekkür ediyor, mesleğe yeni başlayan gençlerimize de hayırlı yolculuklar diliyorum. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, memleketimizin ve milletimizin kalkınmasında emeği olanlara şükranlarımızı sunuyor, görevi başında şehit olan ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.  Ülkemizin her bir köşesinde, eğitim ve öğretime adanmış neferler olarak yarınlarımızın inşası için fedakârca görevlerini yürüten, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize rehberlik eden bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun." dedi.

Aday ve emekli öğretmenler adına konuşmalar yapılan programda adaylığı kaldırılan öğretmenlerin Yemin Merasimi gerçekleştirildi.

Şiir okunması, emekli öğretmenlere Sayın Valimiz tarafından 'Hizmet Şeref Belgeleri'nin verilmesi ve 'Çocuğun Gözünden Öğretmen' adlı videonun izlenilmesi ile devam eden 24 Kasım Öğretmenler Günü programı öğretmenler korosunun seslendirdiği müzik dinletisi ile sona erdi.

 

.

 

24-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-2022

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.