KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

"19 Eylül Gaziler Günü" ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen törenle kutlandı.

 

Cacabey Meydanındaki Atatürk Anıtına Çelenklerin Sunulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törene Valimiz Sayın H. Mete Buhara, Milletvekilimiz Mustafa Kendirli, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, İl Millî Eğitim Müdürümüz Metin Alpaslan, daire müdürleri, şehit ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

 

Törende günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Türkiye Harp Malulü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimler Derneği Kırşehir Şube Başkanı Bahattin Kaya, "Gazi; Gaza eden, vatan için, devlet için, millet için, toprak için, bayrak için, sancak için savaşan, kendisinden sonra adını dahi bilmediği genç nesiller uğruna elini, kolunu, gözünü veren kişidir.

 

Mukaddes değerler uğrunda mücadele ederek canını ortaya atma fedakarlığını ifade eden Gaza anlayışı tarih boyunca milletimizin sahip olmakla iftihar ettiği en önemli hasletlerden biridir. Gazilik payesi; vatan, millet, bayrak, din ve namusunu korumak uğrunda, şehit olma arzusuyla vücudunu siper ederken yaralanmış olan kahramanlara verilen yüce bir makamdır.

 

Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e Türk Milleti adına 1921 yılında TBMM tarafından Mareşallik ve Gazilik unvanının verildiği gün olan 19 Eylül, Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir.

 

19 Eylül tüm Gazilerimizin şeref günüdür. Gazilerimiz milletin, bayrağın ve bağımsızlığın ne denli paha biçilemez değerler olduğunu ve bu değerler uğrunda neleri göze alabileceğini göstermiş kahramanlardır." sözlerine yer verdi.

 

Valimiz Sayın H. Mete Buhara, 19 Eylül Gaziler Günü ile ilgili yaptığı açıklamada, "Hür ve bağımsız yaşamayı kendisine şiar edinmiş Aziz milletimiz, kazandığı şanlı zaferlerle tarihin akışına yön verirken "Ölürsek Şehit, kalırsak Gazi oluruz" düsturuyla hareket etmiş; vatanı, bayrağı ve kutsal saydığı değerler uğruna gözünü kırpmadan canını feda etmiştir. Bu yüzden millet olarak ebediyete kadar unutmayacağımız, her andığımızda kahramanlıkları ile gururlanacağımız bir değer varsa o da şehitlerimiz ve gazilerimizdir. 

 

Vatanımızın selameti, milletimizin huzur ve güvenliği için şehit olan vatan evlatlarımız ve kahraman gazilerimiz milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. Gazilerimiz ve şehitlerimizin geride bıraktıkları aileleri milletimizin en kutsal emanetleridir. Gazilerimizin taşıdıkları onura yaraşır bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri, hak ettikleri imkân ve şartlara kavuşmaları noktasında devletimiz gerekli hassasiyeti göstermeye devam edecektir.  

 

Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, ebediyete intikal etmiş gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, gazilik mertebesi ile şereflenmiş hayatta olan gazilerimize de sağlıklı ve huzur dolu ömürler diliyorum." dedi.

 

 

19-09-202219-09-202219-09-202219-09-2022

 

 

 

 

Yenice Mahallesi 182. Sokak No 2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 0 (386) 213 45 42 /// 0 (386) 213 20 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.