KIRŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğünden Sıra Dışı Uyum Semineri

Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğünden Sıra Dışı Uyum Semineri

 

        Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atanan aday öğretmenlere göreve başlamadan önce çalıştıkları şehri sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan tanımaları açısından uyum eğitimleri planlanmaktadır. Türkiye’de bir ilk olarak bu yıl şehrimize atanan 39 aday öğretmene İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE şubesi tarafından sıra dışı bir uyum eğitimi verilmiştir. Kapalı alanda yapılan seminer tarzı eğitimlerden istenilen faydanın sağlanamadığı fikri sonucunda aday öğretmenlerimizi değişik aktiviteler düzenleyerek salonlardan dışarı çıkardık.

        Birçoğu üniversiteden yeni mezun olmuş ve şehrimize ilk defa gelen aday öğretmenlerimize hem özgüven ve takım ruhu kazandırmak hem de şehrimizin sosyal, kültürel ve ekonomik özelliklerini yerinde ve halkımızla doğrudan temas kurarak öğrenmeleri için onlara değişik görevler vererek şehrimizi eğitim alanlarına dönüştürdük.

         Bu kapsamda öğretmenlerimizi öncelikle 8 farklı gruba bölerek takım oluşturmaları ve kendi takımlarına bir isim vermelerini istedik. Uyum semineri boyunca birlikte çalışmalarını sağlayarak ortak sorunları ve tecrübeleri olan bu öğretmenlerimizin daha fazla paylaşımda bulunmalarına ortam sağladık. Daha sonra bütün gruplara aynı görevleri vererek şehir merkezine gitmelerini ve görevlerini yerine getirmelerini istedik. Aşağıdaki görevleri yerine getiren gruplarımız bu sayede şehir halkı ve esnaflarımızla birebir iletişime geçme fırsatı buldular ve Kırşehir hakkındaki gerekli bilgileri birinci ağızdan ve yaşayarak öğrendiler.

         İlk defa çalışma hayatına başlayan aday öğretmenlerimiz 3 gün boyunca bir takım ruhu içinde çalışma becerisi göstererek istenilen görevlere birebir katılıp özgüvenlerini artırmış oldular. Ayrıca kendilerine bu çalışmaları okullarında kendi öğrencilerine nasıl uygulayabilecekleri anlatıldı

  1. Görev: Gruplardan şehir merkezine giderek herhangi bir iş yerinde çalışarak yardım etmeleri ve iş yeri sahibi ve müşterilerle görüşmeler yaparak raporlamaları istendi.
  2. Görev: Gruplarımızdan şehir merkezine giderek tanımadıkları gruplara kendilerini tanıtmaları, sohbet etmeleri ve grup fotoğrafı çektirmelerini istedik.
  3. Görev: Grup üyelerinden birinin gözünü kapatıp şehir halkından alacağı yardım ile belirlenen buluşma noktasına gelmelerini istedik. 

 

 Şehrimizde göreve başlayan tüm öğretmenlerimize hoş geldiniz diyor, görevlerinde başarılar diliyoruz.    

 

ADAY ÖĞRETMENADAY ÖĞRETMENADAY ÖĞRETMENADAY ÖĞRETMENADAY ÖĞRETMENADAY ÖĞRETMENADAY ÖĞRETMENADAY ÖĞRETMENADAY ÖĞRETMEN

Yenice Mahallesi 182. Sokak No2 / P.K.40100 Merkez/KIRŞEHİR - 0 (386) 213 51 50 /// 213 45 42 /// 213 20 78 ////// Faks (386) 213 10 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.