2010 SBS DEĞERLENDİRMELERİ

19.10.2010

Değerli Eğitimciler,

Bu çalışmanın amacı; okulların akademik başarısını ölçmek ve bu konudaki eksiklikleri tespit ederek çözümler üretilmesine yardımcı olmaktır. İkincisi yapılan bu çalışma “2009 Değerlendirme Raporu”nun devamıdır ve bu rapor ile karşılaştırmalar vardır. Yapılan bu çalışmada okuldaki tüm öğrencilerin Türkçe, Matematik, Fen bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Yabancı Dil derslerine ait net cevap sayıları çıkarılmış ve tüm öğrencilerin ortalaması alınarak karşılaştırma verisi olarak bu sonuçlar kullanılmıştır.
Tabloda her bir okul ve her bir ders için % olarak çıkarılan başarı oranı, sırayla kendi gurubu, il ortalaması ve Türkiye ortalaması (mavi) ile karşılaştırılmıştır. İlgili gurubun ortalaması (turuncu) bulunmuştur. Okul daha sonra kendi gurubu içerisinde ki sırasına göre gurup ortalamasının altı (kırmızı) ve gurup ortalamasının üstü (yeşil) bölümünde yer almıştır. Ayrıca 2009 sıralaması ile 2010 sıralaması (sarı) karşılaştırılmıştır.
Gurup olarak merkez ilçe dâhil 7 ilçe ve sınıf başına öğrenci sayısı 100’ün üzerinde olan merkez okullar ile birlikte özel okullar olmak üzere 8 gurup bulunmaktadır. Her bir ders için hazırlanan Excel dosyasının sekmelerinde guruplar verilmiştir.

 

Çalışmalarda kullanılan tüm veriler e-okul sisteminden tek elden süzülerek alınmış ve olası yanlışlıkların ya da yanlış anlamaların önüne geçilmiştir. Okul yöneticileri tüm verileri aynı yöntemi kullanılarak hesaplayabilirler.

Sunulan sonuçlar “2010 Yılı Değerlendirme Raporu”nda diğer analizler ile birlikte kitap haline getirilip sizlerle paylaşılacaktır.

                                                                                          Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi

MATEMATİK DERSİ TIKLAYINIZ.

SOSYAL BİLGİLER DERSİ TIKLAYINIZ.

FEN VE TEKNOLOJİ TIKLAYINIZ.

TÜRKÇE DERSİ TIKLAYINIZ.

İNGİLİZCE DERSİ TIKLAYINIZ.

Ziyaretçi Sayısı: 000552132
Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü STRATEJİ
Telefon: 0-386 213 51 50 Dahili:1307    Eposta: strateji40@hotmail.com