Okullarda Arkeoloji Klüpleri Kurma ve Avrupa Kültürünü Tanıtma Projesi

18.01.2015

                        Kaman Endüstri ve Teknik Lisesinin T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca (Türkiye Ulusal Ajansı, http://www.ua.gov.tr) kabul edilen Erasmus+ Programı (Hayatboyu Öğrenme veya Gençlik Programı) kapsamında K1 Hareketlilik projesi web sayfası aşağıdadır.

http://www.kamanarkeolojikulubu.com/

                       İlimiz Kırşehir’in zengin tarihini keşfederek,  tarih sevgisini, tarih bilincini, bölgemizin zengin tarih geçmişini farklı yol ve yöntemlerle, kaliteli eğitim faaliyetleri ve  projelerle öğrencilerimize öğretecek kaliteli öğretmenler yetiştirmektir.

                        Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan ilçemiz Kaman’da ilk yerleşimciler olan Hititlerden günümüze hüküm sürmüş pek çok  medeniyetin izlerini görmek mümkündür. Bu kapsamda ilçemizde bulunan ve uluslar arası üne sahip Kalehöyük Arkeoloji Müzesinde bölgemizde yapılan kazı çalışmalarında tespit edilen farklı dönemlerle ilgili pek çok eser sergilenmekte ve bölge tarihine ışık tutmaktadır.  Bu çalışmalarla  bölgemizde hüküm sürmüş her bir medeniyetin tarihi, sosyal yaşamı ve kültürü gün yüzüne çıkarılmaktadır.

                       Tarih açısından oldukça zengin olan bölgemizde pek çok höyükte arkeolojik kazı için sırasını beklemektedir.Bu çalışmalara Japonlardan Avrupalı turistlere kadar pek çok insan büyük ilgi duymaktadır. Maalesef bu kadar zenginliklere sahip olan  ilçemizde  öğretmen ve öğrencilerimiz konuya gerekli hassasiyeti gösterememektedir. Bu proje sayesinde  Avrupa'da eğitimden geçecek öğretmenlerimiz aracılığıyla okullarımızda kurulacak olan müzecilik ve arkeoloji kulüpleriyle bu bilgiler  öğrencilerimize aktarılacak ve böylelikle öğrencilerimizde tarih bilinci, arkeoloji  ve müzecilik eğitimi ve benzeri konularda yetişmeleride sağlanacaktır. 

                       Bu amaç doğrultusunda okulumuzdan  farkı branşlarda 15 öğretmen, Bu proje kapsamında aşağıdaki faaliyetleri içeren konularda İtalya'da eğitim alacaklardır. 

Ortağımız ile iş birliği faaliyetleri sonunda proje uygulaması ile aşağıdaki konu başlıklarında öğretmenlerimizin yeterlik kazanmaları ve kendilerini  geliştirmeleri beklenmektedir. Öğretmenlerimiz İtalya’da aşağıdaki konularda İtalyan ortağımız IRIS aracılığıyla hizmetiçi eğitim alacaktır.

 

 

Ziyaretçi Sayısı: 000551670
Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü STRATEJİ
Telefon: 0-386 213 51 50 Dahili:1307    Eposta: strateji40@hotmail.com