Okullarımızın Dikkatine (kırım – Kongo Kanamalı Ateşi )

21.05.2012

Tüm okul ve kurumların Kırım – Kongo Kanamalı Ateşi ile ilgili yazıyı personel ve öğretmenlere duyurması , öğrenci ve velileri bu konuda bilgilendirmeleri gerekmektedir.

Ülkemizde 2002 yılından bu yana her yıl bahar ayları ile birlikte Kırım – Kongo Kanamalı Ateşi ile ilgili yaşanan ölüm olayları, kene ve dolayısı ile Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığını gündeme getirmektedir. 2011-2012 eğitim öğretim yılının son aylarını yaşadığımız şu günlerde öğrencilerimiz çeşitli sebeplerle kenelerin yaşama ortamları ile daha fazla muhatap olmaktadırlar. Her ne kadar ilimizde daha önce Kırım – Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından tedavi gören olmasa da birçok sayıda kene yapışması vakası olmuştur.

Kırım – Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı mevsimsel riskinin artması ve konunun önemine istinaden okullarımızın öğrenci, öğretmen ve personelini bilgilendirmesi önleyici bir tedbir olarak önem arz etmektedir.

Özellikle köy, kasaba ve çevresinde tarımsal faaliyet yapan okullarımızda bulunan öğrencilerin okul çevresinde, tarımsal faaliyet yapılan yerlerde ya da okul yolunda kene ile karşılaşma riskleri bulunduğu unutulmamalıdır.

 

Birey Tarafından Yapılması Gerekenler:

 

l  Bağ, bahçe yada benzeri yerlerden geçerek okula gelen öğrenciler giysilerinde kol ve bacakların bilek ve boyun kısmı sıkı sıkıya kapalı olmalı ve giysiler açık renkli olmalıdır. Özellikle pantolon paçaları, çorap içine sokularak dolaşılmalıdır.

 

 

l  Sahadan, araziden, kırsaldan döndükten sonra, vücutta

-          Özellikle kulak içi ve çevresi,

-          Saç ve çevresi,

-          Koltuk altı,

-          Bacak araları,

-          Diz kapağının arka kıvrımları,

-          Göbek deliği ve diğer vücut kıvrımlarının arası

El ve göz vasıtasıyla çocuklar da ebeveynleri (anne, baba, büyükleri) tarafından mutlak surette günlük kene muayeneleri yapılmalıdır. Bağ bahçede giyilen giysilerle ev içinde dolaşılmamalıdır. Düzenli vücut temizliği (banyo, taranma v.s.) ihmal edilmemelidir.

 

 

l  Vücutta Kan emen bir kene tespit edilmiş ise, en kısa sürede uzman kişilerce yapılacak çıkartılma işlemi gerçekleştirilmelidir! Bunun için:

           

-          Çok yakınlarda bir sağlık kuruluşu varsa hiç vakit kaybetmeden gidilmeli ve kenenin sağlık elemanları tarafından çıkartılması sağlanmalıdır.

 

-          Şayet yakınlarda sağlık ocağı yoksa kan emme süresi ne kadar uzarsa (özellikle ilk 6-12 saatten sonra), hastalık etkenini verme olasılığı o kadar artacağı için, hiç panik yapmadan kan emmekte olan kene aşağıda tarif edildiği gibi elle çıkarılmalı, piyasada çeşitli isim ve fonksiyonlarda kene çıkartmada kullanılan fırsatçıların ürünlerinden satın alınmamalıdır.

 

-          Çıkarılacak olan kenenin kusmaması için kan emen kenenin üzerine ilaç veya her hangi bir kimyasal veya sabun köpüğü gibi herhangi bir madde dökülmemeli, sigara ve benzeri yakıcılarla yakılmamalıdır.

 

-          Kan emmekte olan kenenin elle çıkarılması esnasında, kene ile parmakların direkt temasını önlemek amacıyla her yerde bulunabilen sadece ve sadece bir kağıt, bir bez parçası, ince bir ip ile veya bir pens, ya da bir cımbız ile veya eldiven takarak kan emmekte olan kene, kan emme noktasına en yakın yerden tutulup, dikkatlice dik olarak yukarı doğru çekilerek çıkarılmalıdır.

 

-          Bu işlem esnasında kenenin halk arasında baş olarak bilinen, ağız organlarından bazıları deride kalsa da çok fazla önemli değildir, önemli olan kenenin bir an önce kan emmesine son verilmesidir.

 

-          Kene çıkarıldıktan sonra kenenin çıkmış olduğu deri kısmına vakit geçirmeden alkol, kolonya veya tentürdiyot gibi mikrop öldürücüler bol miktarda sürülmelidir.

 

-          Çıkarılmış olan kene içinde yine alkol, kolonya veya çamaşır suyu bulunan bir şişeye alınmalı ve acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna getirilmelidir.

 

-          Kene tutmuş her insan, ister kene çıkarılmamış, ister kene çıkarılmış olsun, her türlü durumda mutlak surette vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.

Yazıyı İndirmek için tıklayınız.
Ziyaretçi Sayısı: 000552565
Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü STRATEJİ
Telefon: 0-386 213 51 50 Dahili:1307    Eposta: strateji40@hotmail.com