KIRŞEHİR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ “YERYÜZÜNÜ KORU” MAYA DEVAM EDİYOR

13.04.2012

Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü Ahi Çevre Platformunun ile Kırşehir Kültür Sanat Cevre Koruma Tanıtma Derneği KIR-ÇED’in ortak projesi, ‘Yeryüzünü Koruyalım’ Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından kabul edilmiştir. Proje kapsamında ilimize İspanya’nın başkenti Madrid’den 30 Çevreci izci genç gelmiş ve projemize iştirak etmiştir.

 

01–07 Nisan 2012 tarihleri arasında ilimizde misafir ettiğimiz Çevreci İzci Gençler KIRÇED’in, Kırşehir Valiliği’nin, Kırşehir Belediyesi’nin ve Milli Eğitim Müdürlüğü ‘nün Çevre ile ilgili faaliyetleri hakkında bilgi edinecek ve Çevre konusunda Eğitim uygulamaları yapmışlardır.

 

Bu projemizde hedef grubumuz gençlerdir. Projemizin nihai yararlanıcıları çevre bilinci oluşmuş guruplar bunların etkileyeceği bireyler ve toplumun diğer kesimleri olmuştur.

 

Çevreyi ve insan sağlığını korumayı ve çevre ile yaşam kalitesinin genel olarak iyileştirilmesini amaçlanmıştır. Projemiz kapsamında ilimize gelen İspanyol genç izci çevreciler Kırşehir merkez, Seyfe gölü, hirfanlı gölü, Kocabey Kavaklığı ulusal parkına çevresine eğitim gezileri yapmışlardır. Toklumen Kasabası belediyesinin katkıları ile bölgede ağaçlandırma çalışmaları yapmışlardır.

 

Bu gençler Akçakent belediyesinin de katkılarıyla Akçakent ormanlarında kuş yuvaları yerleştirmişler, orman içi gezisi ve çevre tamizliği yapmışlardır. İspanyadan Kırşehir Akçakent’e gelen bu gençler daha sonra onurlarına verilen ziyafete katılmışlardır.

 

Projemizde yapacağımız temel faaliyetler; dershane çalışmaları, arazi çalışması, sanayi bölgesi çalışması, atık depolama alanları çalışması, su havzaları çalışmaları, arşivleme çalışmalarıdır.

 

Bu çalışmalarımızda Kırşehir Belediyesi bizlere yardımcı olmuştur.

 

Çevrenin korunması ve doğal kaynakların akılcı kullanımı üzerinde detaylı çalışmalar yaparak hedef kitlelere ulaşılmıştır. Toplumun tüm katmanlarında çevre yönetimi konusunda bugüne kadar olumlu ve olumsuz çalışmaları getiri ve götürüsüyle doğasal etkilerini kullanımdan kaynaklanan hataları göz önüne sermek istemekteyiz.

Ziyaretçi Sayısı: 000551687
Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü STRATEJİ
Telefon: 0-386 213 51 50 Dahili:1307    Eposta: strateji40@hotmail.com